„- Egy férfit azért nem illik letempózni!”…egy, ott gyakran megkerülő - merthogy üdülőjük a strand mellett van -, pár hímnemű tagja viccelődött eképp …megnyugtattam hasonló humorral, hogy az ötvenediknél fel sem tűnik majd, hogy ki előz meg kit…a következő fordulónál még hallottam, ahogy a nej „hitetlentamáskodott” élete párjának állításával, miszerint ekkora mennyiségre hajtok…nem is ez lényeg…a hozzám intézett mondat kapcsán, a férfiúk felemlegetése okán egy, még az előző napi állatkerti sétánk csúcsát szolgáltató „tevékenység”, az akkor készített fotó került agytekervényeim központi helyére…. amikor a gyerkőcök teljes testközelbe kerülhettek a kecskékkel…ott akár etetni is lehetett őket, és hát persze ami a lényeg, megsimogatni…az élen haladók meghozták a többiek bátorságát is…nem mindennapi élmény volt látni…csoda, ha a méretes szakállas kecske egyszer csak inkább már menekülőre fogta a dolgot…a kép az utolsó előtti pillanatokat idézi…engem pedig mindezen megélt eseménysor „kecskeszakáll-kutatásra” serkentett…nekem tulajdonképpen tetszik a szakáll…de azt is elhiszem, elfogadom – bár hitelt érdemlően nem tudom, és ami a lényeg, hogy cseppet sem szeretném véleményezni tudni…a lentebbi, 15. megjegyzésben, pontban rögzítetteket nem felhánytorgatva, és hát leginkább női mivoltomnál fogva egyáltalán nem szeretnék, nem akarok kompetens lenni megítélésében annak a közkeletű hiedelemnek…teljes mértékben, TUTI megbízom az erre hívatottaktól hallott tapasztalatokban:)-, hogy egy idő után marha kellemetlen, viszketős…és rendkívül érzékennyé teheti a bőrt…és akkor újra elő a férfiasan tökéletest varázsló segítséggel:) ….tehát szakáll-tan:
"A természet feldíszítette a férfit szakállal, valamint a fát lombokkal, a madarat tollakkal, a paripát sörénnyel, a birkát gyapjúval. A beretvált férfi olyan, mint a lombtalan fa, a koppadt madár, a nyírott birka. A szakáll ékesíti a férfit, megvédi az állát, és nem kerül semmibe." zengte egy 17. századi író….A szakáll a természetfeletti erő, a bátorság szimbóluma. A híres hadvezéreket, isteneket, démonűzőket általában dús arcszőrzettel ábrázolják. … A férfiasság egyik legmeghatározóbb jelképeként szinte szálanként gondosan vigyázták, óvták és ápolták. A bölcsességre és az egészségben eltöltött hosszú élet jele a szakáll minél hosszabb volta….
A dús szakállú férfiakat minden korban férfiasnak, agresszívnek, erősnek ítélték meg…A néphit szerint a vörös szakállúak hamisak. Az olyan szakáll, amely lassan kezd visszatérni eredeti színébe, azt jelenti, hogy tulajdonosa nem fog sokáig élni. Sohasem szabad viszont egy szakállas embert a szakállának meghúzásával felébreszteni, mert ez tönkre teheti az üzleti vállalkozását….Egyébként a szakállt csak hétfőn, szerdán, csütörtökön és pénteken szabad leborotválni, a többi napon tilos…. Ha egy férjes asszony borotválkozni kényszerül, valószínűleg hamarosan megözvegyül…. A krónikások által feljegyezett hosszú szakállú férfiak közül: II. Miksa osztrák császár udvari és katonai tanácsosának, Eberhard Raubernek kibontott szakálla a földet seperte, rendszerint két ágba fonva vagy botja köré csavarva vonult vele. Egy másik szakállnövesztőnek, a bajor illetőségű Johann Stauninger polgámesternek a szakálla okozta halálát, amikor egy lépcsőn lefelé jövet megbotlott szőrrengetegében, és kitörte a nyakát. A világ egyik leghosszabb szakállával az 1846-ban Norvégiában született Hans Langseth dicsekedhetett. Amikor 82 évesen, 1927-ben meghalt az Egyesült Államokban, szakállának hossza elérte az 5,33 métert.” ( http://www.terebess.hu/
BAJUSZOS SZÓLÁSOK, KÖZMONDÁSOK, ANEKDÓTÁK ÉS ÉRDEKES TÖRTÉNETEK GYŰJTEMÉNYE- O. NAGY GÁBOR: MAGYAR SZÓLÁSOK ÉS KÖZMONDÁSOK
„1. Bajuszod nő = leánygyermeknek mondják tréfás fenyegetésként, ha bajuszos férfit megcsókol.
2. Félre bajusz, jön a szakáll vagy Félre pehely, jön a bajusz ! = A) térj ki az idősebbnek! B) engedj az okosabbnak!
3. Félre bajusz, csókot kapsz = nő mondja férfinak: térj ki az utamból! Vagy férfi bajuszpedréskor vagy csókolózásra készüléskor mondja
4. Hogy vág a bajusz? = hogy vagy? A felelet rá: Hegyesen! vagy Kétfelé!
5. Kiszökött a bajusza, csak a szeme híja = kinőtt már a bajusza.
6. Se bajusza, se pénze = nincsen se erkölcsi, se anyagi hitele.
7. Bajuszán ül a kocsis = mondják gúnyosan, ha azt látják, hogy nő hajtja a lovat.
8. Bajuszra jár = (ti. vmely ivóedény) a legöregebb iszik először, s utána kor szerint a fiatalabbak.
9. Bajuszt akaszt [ összeakasztja a bajuszt ] vkivel = beleköt, kikezd vkivel.
10. Bajuszt érdemelt = arra a vadászra mondták, aki csúfosan elhibázta a vadat.
11. Irigylik a bajuszát = irigykednek rá.
12. Mindennek a bajuszát ő akarja pödörni = kéretlenül is beleavatkozik mindenki dolgába.
13. Bajuszáról másodszor iszik a magyar = a magyar ember olyan hosszú bajuszt hord, hogy italába is beleér, és ivás után leszophatja róla, ami rajta maradt.
14. A bajuszos kétszer iszik = akinek hosszú bajusza van, ivás után leszophatja róla a rajtamaradt italt.
15. Bajusz és szakáll férfiembert illet = a férfinak díszére válik a bajusz és a szakáll.
16. Bajusz kell a magyarnak = a bajusz magyaros viselet.
17. Előbb nő a bajusz, aztán érik az ész = abból hogy már bajusza van az ifjúnak, még nem következik, hogy felnőtt módjára gondolkozik.
18. Későn érkezett a bajuszfaszolásra = olyan férfi gúnyolása, akinek nem nő a bajusza. / a K.u.K. hadseregben vezényleti nyelv a német volt, a fassen igéből lett a faszolás!/
19. Még bajuszos legénykorodban is megemlegeted! = kisfiúhoz intézett fenyegetés.
20. Megesik az még bajuszos emberen is = megtörténik az még különb emberrel is.
21. Gyepre, bajuszos! = birokra hívásként
22. Mosolyog a bajusza alatt = alig észrevehetően, csendesen
23. Mintha varjút nyelt volna (és a szárnya künn maradt) = vastag, dús (és fekete) bajuszra
BALLAGI MÓR: MAGYAR PÉLDABESZÉDEK, KÖZMONDÁSOK ÉS SZÓJÁRÁSOK GYÜJTEMÉNYE
24. Azt gondolod, hogy csak szőr a bajusz?
25. Gangosan pödörgeti kajla bajuszát = rátartja magát, fennhéjázó.
26. Ritka, mint a magyar bajusz nélkül.
MARGALITS EDE: MAGYAR KÖZMONDÁSOK
27. A nagy bajuszú kétszer iszik.
28. Bajuszomra mondom.
29. Ha bajuszát felpödöríti, ember (legyen) aki bántsa.
30. Kajla, mint a bajusz.
31. Későbbre őszül a bajusz, mint a haj.
32. Még akkor a bírónak sem volt ám bajsza.
33. Akkor még a papok is bajuszt hordtak.
34. Szokásból nyírják még a bajuszt is.
35. Szőrös, mint a magyar bajusz.
36. Vörös hajúban, vörös bajuszúban ritkán szokott jó válni.
Greguss Ágost írja a bajuszról 1853-ban: a bajusz a magyar ember által még most is mint sajátságos megkülönböztető jel becsületben tartatik s melynek viselése szakál (!) nélkül talán Magyarországból terjedt ki a többi Európára.
(http://www.magyarbajusz.hu/
Álmoskönyv szerint:
Kecske - csalódás, baj, hazugság, szerelmi keserűség…kecskeszakáll, ha nő látja álmatlanságot, férfinak új ellenséget hoz.
(http://almoskonyv.szeretni.
Jordan Radicskov: Kecskeszakáll
„…a monomániás igazságkeresési história. Iszaj, a főhős elveszti birkáját, majd - megbillogozva, tulajdonba véve a téesz nyájában találja. Hiába a tanúk felvonulása, hiába a próba (a birka magától hazatalál,) a téesz bürokrata vezetői nem adják vissza a jogos tulajdont. Iszaj feje "füstölögni kezd", s gyilkosság árán próbálja igazát bizonyítani.”
(http://legeza.oszk.hu/
…S persze mert mit sem ér az a nap, amikor a mosolyt produkáló 17 izom nincs megdolgoztatva, a humor is helyet követelt...kapott is:
Őrült törvény, mely egyebek közt még megtalálható a törvénykönyvben, de már nem nagyon
alkalmazzák (szerencsére):
„Massachusetts-ben a gyászolók ébredés után maximum három szendvicset ehetnek.
Horkolni csak csukott és biztonságosan bezárt hálószobaablak mellett szabad.
Ha valaki még emellett kecskeszakállat is akar nyilvános helyen viselni, halmozottan hátrányos helyzetű, ugyanis ehhez egy speciális engedélyre van szüksége…”
(http://www.egyperces.hu/
A rendőr hazamegy és odaszól a feleségének:
- Asszony! Vetkőzz meztelenre, és állj a tükör előtt fejre!
A nő megörül, gyorsan levetkőzik, s fejre áll a tükör előtt. A rendőr odamegy, berakja a fejét a nő lábai közé, s megszólal:
- Nem is néznék ki rosszul kecskeszakállal….
…a nemlétező bajuszomra mondom, de ettől még nagyon komolyan gondolom is, hogy remélem a
„- Hogy vág a bajusz?” kérdésemre nemcsak Hegyesen érkezik
„-Hegyesen” - felelet:)
…bocs ..nem lehetett a településnév szolgáltatta, a kecskerímek által megpróbáltatott, majd elsütésüket követően a szörnyen szenvedő hallgatóságtól a feloldozást óhajtó
”És most én kérek elnézést!” formát kihagynom….egyúttal nagyon kellemes, pihentető nyárias időjárású hétvégét kívánok mindannyiónknak!